About
News
- Documentation
Links
Contact

. . . česky . . . deutsch . . . english . . . espańol . . . français . . . italiano . . . русский . . .

O nás

Toto je oficiální webová stránka projektu Atari ColdFire. Naším cílem je vytvořit nového pokračovatele v řadě počítačů Atari založeného na procesoru ColdFire a následně nabídnout tento počítač veřejnosti za dostupnou cenu.

ACP je projektem lidí z komunity věnovaným komunitě bez finančních zájmů jakéhokoliv druhu. Je to projekt, na kterém pracuje mnoho účastníků v jejich volném čase bez nároků na odměnu. Projekt vznikl z iniciativy lidí různých částí světa, kteří chtějí vytvořit něco nového pro náš svět obdivovaný Atari svět.

Naše cíle jsou:

Vyvinout nový počítač kompatibilní s Atari platformou a takto dostupný hardware nabídnout zájemcům z řad Atari komunity a ostatním zájemcům.

  • Nalézt optimální kompromis mezi kompatibilitou s původním Atari hardware a přijatelnou cenou.
  • Navrhnout počítač, který má minimálně stejný rozsah funkčnosti a kompatibility s Atari klonem Hades. To znamená vytvořit klon počítače Atari Falcon s téměř plnou kompatibilitou originálního Falcon030, který bude založen na procesoru ColdFire, jenž je momentálně nejrychlejším a zároveň nejvíce kompatibilním CPU s původní řadou procesorů 68k.
  • Postavit počítač, který bude nejrychlejším dostupným hardware pro běh GEM aplikací a který může spouštět čistě napsané GEM aplikace od samotného začátku.
  • Vytvořit počítač, který má možnost dalšího rozšiřování a který - jako dlouhodobý cíl - se stane plně kompatibilní s jakýmkoliv 16/32-bitovým Atari systémem, který kdy byl představen.
  • Navrhnout stroj, který má dostatek výpočetního výkonu a potenciál k implementaci dalších vylepšení jako DSP, DVD dekodér a dalších s použitím VHDL.
  • Stvořit Atari kompatibilní systém, který je v největším možném rozsahu dostupný pod některou svobodnou licencí tak, aby existoval neomezený prostor pro jeho další vývoj a rozšiřování. Projekt otevřený pro každého, kdo má zájem na něm spolupracovat a pomáhat s jeho dalším rozvojem. Pod jeho křídly vzniká kompletní osobní počítač, který je skutečně "Open source". Nikoliv jen jeho software, ale i celý návrh HW bude otevřený. Veškerá schemata jsou již nyní dostupná na našem webu.
V současné době na projektu ACP tak či onak spolupracuje 37 lidí. Mimo to se jej aktivně účastní i dvě společnosti: Medusa Computer System zastoupená fredi Aschwandenem a Milan Computer zastoupená Kassianem A. Goukassianem. Přestože komerční společnosti, žádná z těchto společností není na projektu finančně zainteresovaná, jejich know-how a technologie poskytují zcela zdarma. Milan Computer v současné v projektu odpovídá za vývoj systému TOS, zatímco švýcarská Medusa Computer System zajišťuje produkci hardwaru a zaštiťuje záruční servis.

Je potěšující konstatovat, že bývalí producenti Atari-kompatibilních strojů spojili své síly s programátory otevřené platformy operačního systému MiNT, několika programátory z Atari demo scény a dal&scharon;ími členy Atari komunity. V&scharon;ichni společně vytváříme zcela nový klon platformy Atari, bez komerčních zájmů, bez honorářů, ale svobodně a nezávisle jak je to jen vůbec možné!


Speciální díky:
Normanu Feske ze návrh webové prezentace a grafiku (veškerá grafika na těchto stránkách byla vytvořena s použitím programu Escape Paint na počítači Atari Falcon030) a atari.org za to, že nám umožnila hostovat naši stránku.

hosted by Atari.org